Acum este Sâm Dec 15, 2018 12:21 pm

Ora este UTC + 2

Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cel mai fiabil fiat!
MesajScris: Vin Aug 06, 2010 7:01 am 

Masina: FIAT GP 1,3Multijet 75cp
Buna dimineata!

Am o mare curiozitate.

Care este cel mai fiabil model de fiat!
(fiabil=cel mai ieftin de intretinut din punctul meu de vedere, ca masina de familie)

Intrebarea este adresata numai specilaistilor.

Eu sunt doar utilizator de fiat.

Ma gandesc ca acest topic va fi foarte util celor care doresc sa isi cumpere o masina fiat, fie ea noua sau nu.

Va rog sa ma corectati daca nu m-am exprimat pe intelesul tuturor.

Neconectat

Subiectul mesajului: Re: Cel mai fiabil fiat!
MesajScris: Vin Aug 06, 2010 2:25 pm 

Locaţie: Bucuresti
Masina: Alfa Romeo 147 1.6 120 cp
Salut,
Din ce am mai citit eu cred ca cel mai ieftin model de intretinut si cu o fiabilitate peste media clasei este Fiat Panda. Probabil Florin si cu Petre stiu mai bine ca prin mainile lor trec majoritatea.

Neconectat

Subiectul mesajului: Re: Cel mai fiabil fiat!
MesajScris: Vin Aug 06, 2010 7:42 pm 

Masina: FIAT GP 1,3Multijet 75cp
Alex scrie:
Salut,
Din ce am mai citit eu cred ca cel mai ieftin model de intretinut si cu o fiabilitate peste media clasei este Fiat Panda. Probabil Florin si cu Petre stiu mai bine ca prin mainile lor trec majoritatea.

Multumesc Alex pentru raspuns.

Tocmai in principal de la ei astept un raspuns.

Avand in vedere ca fiecare model a fost produs in mai multe serii, cu mai multe tipuri de motoare, ei pot aprecia cel mai corect modelul de fiat si tipul de motor care este cel mai fiabil, in conditiile in care, cineva care doreste in prezent, sa isi cumpere un fiat, sa stie ca modelul X cu motorul y este cel mai recomandat.

Oricine traieste intr-o tara normala gandeste repede: cumpar un model nou cu 0 km la bord.

Insa pentru tarisoara noastra "speciala" apuci sa te bucuri de un fiat nou in jur de 2 ani sau in jur de 50.000km, cand incepi sa constati ba ca piesele sunt scumpe, ba ca personalul din serviceurile fiat este instruit sa te stoarca de bani fara motiv, incepand de la o banala revizie (ca de, ai masina noua in garantie, nu iti permiti sa o pierzi), si doar daca sacrifici destul de mult timp, din putinul tau timp liber sa studiezi la perfectie manualul de intretinere si planul de revizie, astfel incat sa le explici tu "specilaistilor" din service ce sa-ti faca, si mai ales, ce sa nu iti faca la masina.

Din cate am observat eu, fiat punto, a fost cel mai bine vandut model din europa in unele serii ale lui, timp in care era un adversar redutabil pentru concurenta, piesele de schimb pentru un astfel de model de prin 2000-2003, fiind foarte accesibile la pret din cate am observat.

O seara buna.

Neconectat

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2