[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
 

 

 

 

 
 
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:33 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Vin Apr 19, 2013 4:18 pm 

Membru din: Joi Iul 29, 2010 6:30 pm
Mesaje: 10
Masina:
Locatie:
As dori sa inteleg ce ulei pot folosi pentru Fiatul meu, in afara de Selenia, pentru ca acum mi se pare prea scump(peste 50lei litrul).

De cateva zile, citesc tot felul de forumuri si de site-uri, si tot nu m-am lamurit.

Este vorba de Fiat Grande Punto, motor 1.3 multijet, 75cp, 55kw, euro4, fara filtru de particule, 76.000km, an fabricatie 2008.

In cartea tehnica, este specificat ca si uleiul "ideal", Selenia WR 5W-40, calificare Fiat 9.55535-N2.

In cazul folosirii altui ulei in afara de Selenia, trebuie sa indeplineasca spefcificatiile minime SAE 5W-40 si ACEA B4.

Nedumerirea vine de la faptul ca, pe toate site-urile producatorilor de uleiuri unde am folosit ghidul pentru alegera uleiului, inclusiv la Selenia, este recomandat ulei de tip 5W-30 si intervalele de schimb recomandate sunt de 30.000km sau 24 luni!

Si din ce am citit pe forumuri internationale, asa recomanda si mecanicii de acolo.

Eu folosesc masina 80% din timp sau chiar mai mult, in afara orasului.

Selenia momentan il schimb la 15.000km cu 5.000km sub cei 20.000km recomandati de cartea tehnica si producatorul uleiului.

Daca mecanicii tot vor insista sa il schimb la 10.000km, accept numai daca folosesc ulei mai ieftin, dar cu aceleasi specificatii.

Chiar si la Autoitalia au o promotie cu un pachet de revizie, in care, pentru Grande Punto 1.3mjt, este specificat uleiul Selenia WR P.E. 5W-30
- http://www.autoitali...pachete-revizie

I-am sunat, si habar nu aveau ca asa este specificat, si nici macar nu au fost in stare sa imi spuna diferenta dintre uleiuri.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Sâm Apr 20, 2013 4:05 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Recomandat este Selenia WR 5w40 si intervalul de schimb ideal este de 10.000 km . Dupa fiecare 80-90.000 km este bine sa fie spalat motorul cu aceasli ulei ,adica bagati 3 litri de ulei mergeti 30 minute sau o ora cat doriti dupa care il schimbati din ,nou . In special la motoarele diesel se fac depuneri pe langa faptul ca o cantitate de ulei uzat ramane in motor ,in baia de ulei ,in tacheti ,pompa de ulei si diverse angrenaje si orificii .Aceasta cantitate de ulei uzat nu se poate scoate din motor si probabil este peste 300 grame .Va putem oferi Selenia WR 5w40la 70 ron bidonul de 2 litri , in caz ca va ganditi la alt ulei cautati sa aibe aceleasi specificatii .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Lun Apr 22, 2013 2:49 pm 

Membru din: Joi Iul 29, 2010 6:30 pm
Mesaje: 10
Masina:
Locatie:
Ok!

Pret super bun al uleiului!

Dar de ce chiar si pe site-ul Selenia, este recomandat 5W30?

Si chiar in manualele unor fiat-uri unde la motorizari sunt indicate motoare cu sau fara filtru de particule, tot 5W30 este recomandat.

- in mare parte, toate motoarele 1.3 multijet sunt la fel

Eu inteleg ca variantele mai noi, cu filtru de particule au nevoie de un ulei cu specificatii noi/superioare. Sau mai sunt si alte diferente intre ele?

In cazul concret al uleiului Selenia WR 5W-40, se stie ca este destul de vechi, cel nou recomandat Selenia WR P.E. 5W-30 inteleg ca are anumite imbunatatiri.

Deci specificatiile mai noi ale 5w-30-ului, ACEA C2...etc si calificarea FIAT 9.55535-S1, sunt superioare specificatiilor lui 5W-40, respectiv ACEA B4...etc si calificarea Fiat 9.55535-N2?
Sau sunt complet diferite???


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Mie Apr 24, 2013 8:41 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Daca producatorul nu-si lauda marfa atunci cine sa o faca ? Credeti ca daca aveti o masina din 2007 la care se folosea Selenia WR 5W40 dupa 6 ani de utilizare este mai bun 5w30 ? In tip motorul se uzeaza si are nevoie de ulei mai vascos .Eu functionez pe un principiu simplu " daca un lucru merge bine " nu-l zgandarii ca se poate strica .De ce sa platiti pe un ulei mai performant un pret mai mare cand puteti lua un ulei bun mai ieftin si il schimbati mai des . Alegeti ce credeti ,5w40 selenia wr eu spun ca este mai mult decat suficient pentru acest motor .Avem clienti pe masini de distributie Doblo in special care au depasit 250mii km cu acest ulei si inca merg .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Joi Apr 25, 2013 12:22 am 

Membru din: Joi Iul 29, 2010 6:30 pm
Mesaje: 10
Masina:
Locatie:
Inteleg ce spuneti!

Toate nedumeririle mele au plecat de la pretul mare la care gasisem uleiul Selenia.(200lei/4L)

Doresc doar sa cumpar ce este mai bun de banii respectivi.

Chiar si la pretul bun pe care il aveti dumneavoastra, la 140lei/4L, sunt multe tipuri de uleiuri pe care le pot cumpara, de la prodcatori diferiti, un exemplu ar fi Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40.

Nu mai luam in calcul uleiurile cu aceleasi specificatii(SAE 5W-40 si ACEA B4) care sunt foarte ieftine ~100lei/4L, cum ar fi Aral High Tronic.

Cand am cautat uleiuri care sa aiba calificarea Fiat 9.55535-N2, cum scrie in manualul masinii, nu am gasit decat doua de la Mobil 1: Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 si Mobil 1 New Life 0W-40, ambele costand in jur de 200lei/4L.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 11:29 am 

Membru din: Joi Iul 29, 2010 6:30 pm
Mesaje: 10
Masina:
Locatie:
Tabel axplicativ nemtesc al calificarilor Fiat: http://www.autoservicepraxis.de/fm/3478 ... _72dpi.pdf

Lista uleiuri care respecta Calificarea Fiat 9.55535-N2, gasite de mine pana acum (altele decat Selenia):

Mobil 1™ Turbo Diesel 0W-40

Mobil 1 New Life™ 0W-40

Motul 8100 X-cess 5W-40

Valvoline SynPower 5W-40

LIQUI MOLY Leichtlauf High Tech 5W-40 - care, este trecut in categoria producatorului la Synthetic Technology, nu la Fully Synthetic... http://www.liqui-moly.de/liquimoly/prod ... nt&land=DE


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Mar Iun 25, 2013 6:06 pm 

Membru din: Joi Iul 29, 2010 6:30 pm
Mesaje: 10
Masina:
Locatie:
Pana la urma am comandat Valvoline Synpower 5W-40.

Intre timp am mai gasit un ulei care sa respecte calificarea FIAT 9.55535-N2:

Fuchs TITAN SUPERSYN 5W-40: http://fuchs.com.sa/sites/default/files ... 205W40.pdf

Am incercat azi sa imi fac programare pentru revizie la Domnul Florin, dar ambele telefoane sunt inchise.

Stie cineva daca sunt in concediu sau ceva de genul?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Grande Punto ulei motor (1.3 multijet)
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 7:21 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Am fost plecat cateva zile din Bucuresti si nu am avut semnal ,puteti suna ,multumesc .


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: