[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
 

 

 

 

 
 
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:33 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
MesajScris: Mie Iun 26, 2013 1:54 pm 

Membru din: Mie Iun 05, 2013 3:43 pm
Mesaje: 9
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Buna ziua ! Sunt nou pe forum si sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati !
Am cumparat de 3 luni un fiat stilo 1.6 benzina 16 valve, 144500 km. Prima mea masina:)
Imediat am schimbat : distributie, sonda lamda de dupa catalizator, fulie si un pinion.
Am schimbat si uleiul cu selenia 10w-40(pentru motoare supraalimentate) asa scria pe cutie.
Dupa 450 km am ramas fara ulei !!!
Fum nu scoate masina, sub masina nu exista pata de ulei?
Dupa ce am scos-o din service am si problema ca scade turatia la motor(sub 900 turati) tremura masina si moare motorul. Dar nu tot timpul, cel mai mult cand trebuie sa parchez si uneori la semafor. Aceata problema la clapeta nu am avut-o pana sa o duc la service.
Am mers la un alt service si mi-a spus ca uleiul nu era bun era prea subtire si ca dedesubt la motor arata ok !(adica nu e de la motor). Am mai schimbat semeringurile de la cutia de viteze(singurul loc unde se vedea ca era imbibat in ulei) si toba finala. Mi-a schimbat uleiul cu castrol magnotech tot 10 w 40.
Am mai mers 300 Km si stupoare : mai am un sfert de ulei pe joja.
In legatura cu clapeta de acceleratie au curatat-o la service dar tot nu merge. Am aceleasi probleme. Aceasta clapeta se poate regla la reprezentanta fiat numai din calculator?
Ce este de facut ?
Multumesc


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 7:29 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Probabil motorul este uzat si consuma ulei trebuie segmentat sau refacuta chiuloasa .Daca la inlocuirea distributiei nu sau folosit calele si ceasul comparator cel mai probabil distributia nu este pusa corect si arborele cotit nu se sincronizeaza cu axele cu came . Clapeta se curata la 15 -20 mii km si se calibreaza atat clapeta cat si roata fonica ,tot pe un tester dedicat se poate cedea si starea bobinelor ,daca una din bobine nu lucreaza corect apare o problema similara .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
MesajScris: Lun Iul 01, 2013 12:58 pm 

Membru din: Mie Iun 05, 2013 3:43 pm
Mesaje: 9
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Multumesc mult de tot dl. Florin!
O sa merg la reprezentanta Fiat din Brasov sa o pun pe tester.
Sper sa nu fie o problema grava (segmentare sau sa schimb motorul) si sa coste foarte mult :oops:
O sa revin cu detalii!
O zi buna!


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
MesajScris: Vin Iul 19, 2013 10:58 am 

Membru din: Mie Iun 05, 2013 3:43 pm
Mesaje: 9
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Buna ziua dl.Florin!
Luni am fost la reprezentanta la Fiat, au pus testerul si nu a dat nici-o eroare.
Ati avut dreptate, problema era de la primul service unde un "mester" mi-a "rezolvat" distributia.
Dupa ce am discutat cu mecanicul de la Fiat si i-am spus ce mi-ati spus dvs, a verificat
distributia si era deplasata mai mult de jumatate. Cum ati spus si dvs. "la inlocuirea distributiei nu sau folosit calele si ceasul comparator cel mai probabil distributia nu este pusa corect si arborele cotit nu se sincronizeaza cu axele cu came" si uleiul se pierdea in mers pe acolo.(fara fum etc.)
Dupa aceasta operatia s-a rezolvat si problema cu relantiul. Acum sta la relanti nu mai oscileaza si nu mai moare motorul.
Acum ramane doar sa monitorizez uleiul si sa vad cat mai papa.
Dar eu zic ca problema mare s-a rezolvat.
Ca pret am iesit mai ieftin decat la un service si oricum m-am lecuit de service-uri cu mesteri care mai de care.
Ai o problema, mergi la reprezentanta ca SIGUR mai tarziu tot la ei ajungi.
MULTUMESC DE SFATURI DL FLORIN, MULTUMESC CA AVETI TIMP SI PENTRU NOI.
O zi buna!


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierdere Ulei Fiat stilo 1.6
MesajScris: Vin Iul 19, 2013 9:56 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Viata e simpla ,noi o complicam .Bine ca ati rezolvat problema si aveti mare grije in cine va incredeti .


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: