[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Fiat Doble 1.3MJ - Engine Failure
 

 

 

 

 
 
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:28 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fiat Doble 1.3MJ - Engine Failure
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 11:37 am 

Membru din: Mie Sep 04, 2013 10:29 am
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Salutare!

Am un Doblo 1.3 Multijet din 2007 care are aprins tot timpul Engine Failure. Am fist intr-un service unde, in functie de codurile de eroare, baietii au incercat cam tot....
Am scos filtrul de particule (si anulat din calculator), curatat tot ce inseamna evacuare, testat (prin inlocuire) senzorul de presiune (?!), inclusiv desfacut turbina de presiune si curatat (nu ca ar fi avut cine stie ce... se invarte usor). In continuare imi arata presiune scazuta (1.5 in loc de ~2,5)..

Cand incerc sa turez, pe la 3000 de ture se limiteaza (destul de complicat de facut o depasire...), iar pe A2, de exemplu, daca trebuie sa accelerez de la 100 la 120km/h dureaza o vesnicie.

Are cineva vreo idee ce as mai putea incerca sa verific?!

Multumsc!

Iulian


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Doble 1.3MJ - Engine Failure
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 10:46 am 

Membru din: Mie Sep 04, 2013 10:29 am
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Intre timp am mai fost in service, mi-a aparut eroarea P2453: Differential Pressure Sensor Signal. DFP-ul fiind anulat software si fizic, inteleg ca pot fi 2 cauze pentru aceasta alarma:
a. Senzorul in sine este dus (electric, sa zicem) si ar trebui inlocuit (calculatorul se uita daca senzorul este activ sau nu)
b. Mai trebuiau facute alte operatiuni in momentul in care s-a anulat DFP-ul (re-mapare sau alte modificari suplimentare).

Are careva vreo idee cam ce ar putea fi?
Dupa aceea, stiti pe cineva care isi poate baga nasul mai adanc intr-o situatie din asta?

Multumesc!


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Doble 1.3MJ - Engine Failure
MesajScris: Lun Oct 07, 2013 3:37 pm 

Membru din: Mie Sep 04, 2013 10:29 am
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Se pare ca era un furtun care pierdea presiunea inainte sa ajunga la turbo-suflanta, asa ca aia nu reusea sa urce mai mult de 1.5bari.
A mai ramas EGR-ul ca alarma, dar pe ala il las in pace.

Ca o concluzie: asa cum la electronisti este recomandat ca sa verifice mai intai cablul de alimentare, la fel pare sa fie si aici: pana sa verifice vreo piesa mai complicata, asigurati-va ca mecanicii au verificat cu atentie fiecare cablu, tub etc (intamplator sunt mult mai ieftine decat componentele active).

Succesuri si asfalt uscat!


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: