[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Punto evo 2012 1.2 8v 51 kw , zgomot clapeta accleratie
 

 

 

 

 
 
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:04 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Punto evo 2012 1.2 8v 51 kw , zgomot clapeta accleratie
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 9:04 pm 

Membru din: Mar Mar 17, 2015 4:24 pm
Mesaje: 2
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Salutare



De cateva zile am constatat un zgomot la accelerare usoara, se aude ca si cum ar vibra ceva, mai face putin apoi iar se opreste pentru cateva secunde. De la 1000 - 1700 de ture se aude cel mai bine. Partea interesanta e ca mi se pare mie ca se aude mai mult din interiorul masinii, de pe sub bord in stanga, sau de sub capota din zona clapetei de acceleratie, oricum logic ar fi ca are legatura cu acceleratie si cresterea in turatii ca pana in 1000 de ture nu se aude, si nici cand e la relanti. In schimb in mers, de exemplu in treapta a 5 a la 2000 de ture, mers constant, tot se aude asa ca si cum ar vibra ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=9FbipJW ... e=youtu.be
aici este filmat din masina, ascultati cu atentie

Sa se fi defectat clapeta la nici 50k km ? sau o fi cu reziduri si trebuie curata
Ce mai este pe acolo pe langa clapeta? nu prea ma pricep la benzinare
E primul meu fiat, cei care au 1.2 8v ma pot ajuta ?
https://www.youtube.com/watch?v=HUSG0cQcfJ0

Atunci cand se da jos clapeta de acceleratie si se curata, mai trebuie si calibrata ?

Multumesc





Asa ca pe incheiere, masina are 42.800 de km si face 4 ani in noiembrie, deci distributia nu cred ca are cum sa fie, in carte scrie asa : se schimba la 120.000 km sau maxim 5 ani.

Pana acum nu s-a umblat la motor sau la accesorii, role, curele, etc.

Am schimbat uleiul, acum 2 zile, nu am avut nici-un fel de eroare in bord, sau alte probleme.



Astept pareri


Multumesc anticipat


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Punto evo 2012 1.2 8v 51 kw , zgomot clapeta acclerat
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:41 am 

Membru din: Mar Mar 17, 2015 4:24 pm
Mesaje: 2
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
N-are nimeni idee ce ar putea fi ?! :?


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  

cron