[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
 

 

 

 

 
 
Acum este Lun Mai 06, 2024 8:35 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 3 [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 5:04 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Buna ziua

Sunt nou pe acest forum. Am si eu o problema...eu zic ca foarte mare cu masina mea, problema la care nimeni pana cum nu i-a dat de capat. Sper ca pe acest forum sa imi gasesc rezolvarea. Deci problema sta in felul urmator......


Am un Fiat Punto II (188) 1.2 8V, 60 CP din 1999 cumparat de 2 ani de zile. Problema este undeva sub volan. Cand merg pe drum drept, fara gropi etc totul e super ok, dar cand merg pe un drum cu denivelari, gropi, trecere peste cale ferata atunci apare problema. Este practic o bataie sub volan, acolo se aude si se si simte in volan, undeva in zona motorasului de servo city. Am schimbat la ea toate bucsile de pe fata de la bara stabilizatoare (toate 4), am fost cu ea la mai multe service-uri de la mine din Zalau, au verificat amortizoarele, capete de bara....absolut tot sub ea, caseta de directie etc...nimik :( La service-ul la care am fost pentru aceste verificari, mi-au verificat si coloana volan si mi-au zis ca nu e de acolo problema...ci undeva de la axul superior al volanului si mi-au recomandat sa merg la un electrician (ei nu aveau si pt parte electrica). Bun....am fost la electrician.....mi-a dat joc toata coloana volan, a dat toata instalatia electrica jos..verificat ... ci ca e din caseta de directie. Dar daca invarti de volan stanga/dreapta de aude ceva zgomot in partea centrala a coloanei volan si ca ei nu se baga mai departe sa desfaca tot sistemul de servo. Tin sa mentionez ca functia servo imi merge perfect, nu am avut probleme cu ea.



Avand in vedere ca este un forum pentru probleme fiat (problemefiat.ro), poate gasesc pe cineva care poate a avut aceeasi problema ca si mine sau poate se gaseste cineva pe forum care se pricepe bine la probleme de genul acesta si sa imi de-a niste indicatii.

Sper sa se gaseasca cineva pe acest forum care sa ma ajute sa elucidez problema. Chiar nu stiu ce sa mai fac a scap de zgomotul ala stresant.

Va multumesc :)
Las si datele de contact daca e nevoie:
Mail: marius_husian_21@yahoo.com
Y!M: marius_husian_21
Te: 0747272710


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 7:21 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut,
Problema ta nu este chiar asa de greu de gasit dar probabil nu ai nimerit unde trebuie . La un astfel de zgomot problema poate fi din caseta de directie sau coloana de volan . In proportii foarte mari este vorba de coloana de volan ,sau poate sa fie slab surubul de fixare intre cardan si caseta de directie. Treaba e simpla verifica singur daca surubul e strans dupa care dai scaunul inapoi ti o mana pe axul coloanei de volan care se imbina undeva sub bord su cu cealalta mana misti de volan scurt stanga dreapta . O sa descoperi ca de acolo vine zgomotul ,partea buna este ca aceasta problema creaza doar disconfort deocamdata .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 5:17 am 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Ceea ce mi-ati recomandat am facut inainte si dupa ce am dus-o la mecanic. Din caseta de directie m-a asigurat cel de la service ca nu e, iar coloana volan am dat-o de 3 ori jos si am mers cu ea la mai multi mecanici si nu are joc daca invarti de volan......alt undeva cred ca e problema....


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 5:53 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut,
Greseala voastra pentru ca nu ai cum sa o verifici daca este demontata .Daca faci asa cum ti-am spus o sa te convingi ,pentru ca trebuie sa ai sarcina pe masina cand faci verificarea asta sau a casetei de directie. Daca nu face decat la denivelari nu cred ca ati avut un dispozitiv sa poata simula denivelarile la banc .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 6:11 am 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Ok....practic surubul de la coloana la caseta este strans foarte bine...verificat chiar de mine... Daca tin de coloana cu ceva cheie si invart volanul, zgomotul se aude de undeva din zona centrala a coloanei (poze atasate).


Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj. Pt a vizualiza imaginile ataşate trebuie să vă creaţi un cont şi să fiţi logat


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 7:00 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
In poza de jos dupa cardanul care intra in caseta sunt 2 piese care culiseaza una in alta ,acolo capata joc sau la imbinarea de la jumate. Iti repet acest lucru nu se poate verifica decat pe masina , demontat se poate vedea numai daca este foarte foarte uzat . Incearca sa ti mana pe ax si misti volanul scurt stanga dreapta in asa fel incat sa auzi zgomotul . E simpla treaba , ti mana intre inbinari si ai sa simti la mana jocul .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 8:39 am 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Am fost azi la un mecanic si cam peste 2 sapt se apuca sa desfaca coloana volan la angrenaje sa vedem unde e probelema...

Multumesc pentru informatii


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 10:17 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Da tu sti mai bine ,daca nu ai ce face da o fuga pana la noi si iti aratam exact ce are . In ritmul asta nu gasesti nici o rezolvare .Succes oricum .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 10:48 am 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
As da o fuga.....da avand in vedere cat m-ar costa drumul de la Zalau la Bucuresti (aprox 700 KM) nu cred ca se merita drumul. Cu banii aia iau o coloana volan second..... :lol:


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bataie sub volan doar pe drum cu denivelari
MesajScris: Sâm Oct 31, 2009 11:43 am 

Membru din: Vin Feb 27, 2009 8:38 pm
Mesaje: 22
salut. cunosc problema si se pare ca si florin o cunoaste deci schimba coloana de volan ;)


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 3 [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  

cron