[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Alternatorul nu incarca suficient
 

 

 

 

 
 
Acum este Lun Mai 13, 2024 1:13 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 7:13 pm 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Salut!
Am problema asta de cateva luni, prima data cand mi-a picat bateria am zis ca e terminata si am cumparat una noua. Cand sa imi puna garantia am observat ca incarca doar 13.4v la relanti fara consumatori, iar dupa o luna si ceva mi-a picat si asta noua, becul s-a facut negru si merge doar daca fac un drum mai lung. Am fost la un electrician,a masurat a zis ca nu incarca suficient, dar nu se poate repara, e prea complicat etc. Vroiam sa intreb, defectul e de la alternator, se poate repara sau trebuie inlocuit..sau alta e problema? Ce solutii am?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 9:27 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut , pentru inceput meseriasul trebuia sa verifice daca sunt consumatori pe masina pe timpul stationarii , si ce consum este . Incarcarea se verifica conform datelor fabricantului la 2000 rpm si se baga consumatori faruri , ventilator etc incarcarea trebuie sa fie 14 -14,4 . Daca fara consumatori incarca 13 ,4 asta nu inseamna ca este ceva defect si doar incarca cat are nevoie pentru o sarcina mica . Dupa un drum lung este bine ,asta poate arata faptul ca exista consumatori peste noapte . Nu cred ca este ceva defect atata timp cat nu se fac verificari corecte , de reparat se poate repara numai dupa o verificare (constatare) . Daca nu gasiti un meseriasi care sa se priceapa ar fi bine sa deconectati borna la baterie pe timpul noptii . Cred ca cel mai bine este sa faceti rost de un aparat de masura si va indrumam cum sa faceti verificarile .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 10:47 pm 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Da, in sfarsit un raspuns concret. Pai treaba a stat in felul urmator, am fost la un electrician care mi-a masurat la relanti fara consumatori 13.4 si cu faza lunga 12.8 turata la peste 2000 si fara consumatori ajunge la 13.8 ,dar mi-a zis ca nu poate ca nu stiu ce. Am fost la alt electrician mi-a masurat si mi-a zis ca incarca 14,folosind un aparat analogic, am zis f bine, nu e nici o problema, zilele astea mi-a picat bateria asta noua, am mers din nou la el, mi-a masurat la fel, merg fara probleme si s-ar putea sa am consumatori, sa scot borna in timpul nopti. Iar azi dimineata am fost la un prieten la piese auto, mi-a masurat si a fost de aceasi parere cu primul electricean, incarca prea putin si bateria nu face fata daca merg mai ales seara, faruri, muzica, ventilator etc si de aici am ajuns la concluzia ca este defect..diode..carbuni.
Eu un lucru nu prea il inteleg, exista martorul in bord de la baterie, cand e descarcata cum e acum(ochiul negru) de ce nu imi indica in bord?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 9:17 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut , daca nu incarca suficient se aprinde becul din bord , in acest moment nu detecteaza o problema si nu se aprinde becul martor. Incearca sa scoti borna de + pui un aparat de masura bun intre + de la baterie si borna de + si vezi daca ai consumatori permanenti ,este posibil ca peste noapte sa fie o scurgere de energie de la casetofon , alarma , poate ai un amplificator si nu este legat corect etc . Dupa ce faci verificarea asta verifica incarcarea intre borne cu si fara consumatori la 2000 rpm . Inca o verificare finala masori incarcarea intre borna de - minus a bateriei si cablul de + plus care iese din alternator , trebuie sa bagi cumva mana peste motor si o sa vezi un surub de care este prins cablul care duce spre baterie. Daca este vreo diferenta intre plusul de la baterie si cel de la alternator ca si incarcare trebuie inlocuit cablul cu unul mai gros . Asteptam vesti dupa verificari.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 6:46 pm 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Am masurat curentul care iese direct de la alternator si la fel, tot slab. Am lasat-o pe maine la un electrician sa se uite la ea.
Ms mult pentru ajutor! O sa revin cu raspunsul la problema, daca o scot la capat.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternatorul nu incarca suficient
MesajScris: Mie Noi 10, 2010 7:02 pm 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Am rezolvat problema, mi-a schimbat regulatorul de tensiune si puntea redresoare cu una sh. Totul a costat 150 ron.


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: