[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Inlocuire placute / discuri frana Punto
 

 

 

 

 
 
Acum este Dum Apr 28, 2024 6:28 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Joi Mai 02, 2013 7:44 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Prin 2009 am schimbat ultima data placutele de frana la Punto meu. Masina avea atunci 99k, acuma are 123k si am constatat ca am frana foarte moale. Frana e eficienta dar prinde pedala mult mai jos decat am vazut la alte masini. Placute de frana sunt SIMER (marca no-name cred) si as vrea sa le schimb cu unele ATE. Uitandu-ma zilele acestea la starea placutelor de frana (fara sa dau rotile de aliaj jos) am observat ca placuta exterioara de pe partea stanga este mult mai uzata decat cea de pe partea dreapta. Aproape ca ajunge la niturile de fixare a ferodoului. Cea de p[e dreapta mai are "carne". Din cate am citit si eu, nu ar avea voie sa fie asa. Ar trebui sa aiba uzura la fel. Cele interioare inca nu stiu in ce stare sunt, pana ma voi ocupa de ele dupa Sarbatori. Discurile de frana nu au fost schimbate de cand e masina la mine (din 2007-82k km) si am observat ca deja au o buza inspre partea centrala, unde se fixeaza roata si nu sunt uzate uniform pe partea unde actioneaza placutele. As vrea sa schimb si discurile de frana odata cu placutele si as avea cateva nelamuriri:

1. Cat ar trebui sa aiba grosimea minima discurile si daca merita sa le rectific?
2. Din ce cauza s-au uzat neuniform placutele?
3. Ce marca de placute si discuri de frana ar fi de calitate superioara? Eu m-am orientat catre ATE, atat placutele cat si discurile. Poate sunt alte firme mai bune...
4. Etrierii la masina sunt vopsiti, cu ce as putea da jos vopseaua de pe ei? Am vazut intr-un post aici pe forum un fiat punto cu etrierii vopsiti si Florin a mentionat faptul ca si vopseaua de pe ei ar putea influenta cumva eficienta franarii.
5. Dupa montarea discurilor si placutelor noi, mai este necesara aerisirea instalatiei?

Sabotii pe spate sunt schimbati anul trecut, cu tot ce tine de ei (bolturi, arcuri etc) la fel si lichidul de frana. Tot atunci s-a facut si aerisirea instaltiei.

Multumesc.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Joi Mai 02, 2013 7:46 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Am uitat sa mentionez faptul ca masina este un Punto MK2 1.2 8V din '99 si cred ca placutele nu au senzor de uzura.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Mar Mai 07, 2013 7:09 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Discurile de frana si placutele recomand ATE sau BREMBO
Verificati cu atentie sa nu fie blocate culisele etrierilor
Curatati foarte bine zona de asezare unde intra placutele in asa fel incat sa intre si sa se miste lejer .
Principala cauza cand pedala de frana tine jos este de la un reglaji necorespunzator al sabotilor (distanta prea mare intre saboti si tamburi ) sau aer in instalatia de franare .
Placutele se uzeaza neuniform atunci cand sunt blocate culisele etrierilor ,cand zona de asezare a placutelor este corodata , ruginita ,adica cand placutele se impaneaza si nu revin usor .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Mar Mai 07, 2013 8:27 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Multumesc mult Florin pentru sfaturi. Cu ce as putea curata vopseaua de pe etrieri, placute? Azi am pus sublerul pe unul dintre discuri sa ii masor grosimea si are 9 mm grosime. Am vazut in cartea de service ca grosimea minima recomandata este 9,2 mm, deci cade treaba cu rectificarea lor. La inlocuirea placutelor si a discurilor, trebuie date cele vechi jos de pe ambele parti in acelasi timp sau se pot schimba in ordine? Adica dat o roata jos, inlocuit discurile si placutele, montat roata la loc si apoi sa ma apuc pe partea cealalta? Trebuie umblat la rezervorul de lichid de frana in momentul inlocuirii...desfacut busonul sau ceva de genu?

Multumesc


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 1:26 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Daca nu aveti conditii cel mai indicat este sa inlocuti discurile si placutele pe rand .Referitor la vasul lichidului de frana trebuie doar sa verificati sa nu fie prea plin ,in momentul in care se preseaza pistonasul din etrier lichidul urca inapoi in vas si daca este prea mult il va da afara . Vopseaua trebuie curatata cu o perie de sarma sau smirghel , alte substante pot ataca garniturile din etrier .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 3:17 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Bună Florin,

Am reuşit să schimb la Punto cablurile de la frâna de mână. Am reuşit sa reglez şi saboţii pe spate exact cum mi-ai zis la telefon azi. Acum roţile se învârt foarte uşor, nu mai agaţă ferodourile. Am acum o întrebare la tine legată de reglarea frânei de mână. Cum ar trebui să o reglez să ţină bine?

După ce am reglat saboţii, am strâns de cablul de sub manetă până am observat că s-au înfrânat roţile un pic. Dar acum dacă trag frâna de mână până la maxim, nu se blochează de tot roţile.
Dacă reglez cablurile astfel încât, dacă trag frâna de mână doar un dinte să prindă (cum scrie şi în cartea maşinii) atunci ţine frâna de mână foarte bine, dar cu frâna de mână lăsată jos, roţile nu se mai învârt uşor, freacă.

Cum se reglează corect frâna de mână? Luna aceasta trebuie să îi fac ITP şi vreau să fie în regulă frânele.

Mulţumesc.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 1:00 pm 

Membru din: Mar Sep 01, 2009 4:36 pm
Mesaje: 76
Locaţie: Zalau
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la solicitarea de mai sus? :(


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Lun Iun 17, 2013 10:48 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Daca imi aduc bine aminte ma-ti sunat si v-am explicat la telefon . Se regleaza in felul urmator :
Scoateti tamburii afara ,slabiti frana de mana dupa care reglati sabotii din reglajul lor pana tamburul intra ,nici prea fix nici sa aibe joc .Sa intre in asa fel incat sa nu fie infranat , dupa ce ati reglat sabotii pe ambele parti strangeti cablul de la frana de mana pana incepe sa traga de parghia dupa sabot . Dupa aceste reglaje montati tamburii si gata lucrarea .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inlocuire placute / discuri frana Punto
MesajScris: Dum Oct 26, 2014 7:14 pm 

Membru din: Sâm Mar 07, 2009 9:52 pm
Mesaje: 58
Masina:
Locatie:
Salut Florin, imi spui pas cu pas cum schimb cablurile de la frana de mana la un Punto 2001 Diesel fara abs, daca nu este prea greu, as vrea sa le fac eu! Multumesc anticipat!


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: