[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Problema zgomot Fiat Albea
 

 

 

 

 
 
Acum este Mie Mai 22, 2024 8:03 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 2 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema zgomot Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 9:52 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 02, 2009 9:36 pm
Mesaje: 6
Locaţie: Braila
Masina:
Salut! Am un Fiat Albea 1.4 77 cp din 2006.Au fost toate bune si frumoase pana in iarna asta cand a inceput sa-mi apara un zgomot.Am sa incerc sa-l descriu si am sa pun si o filmare.Zgomotu apare cand vreau sa schimb treapta de viteza si undeva pe la 2800 rpm( de ex daca sunt in treapta a 2a si schimb a pe a 3a pe la 3100 in momentul cand ea se detureaza pana trec in treapta urmatoare apare zgomotu si mai apare intr-un anumit moment de ex cand intru in curba si o las pe ea sa se duca singura....cand scade sub 3000 pana pe la 2600 se aude zgomotu) tin sa precizez ca zgomotu apare doar cand este cuplata cutia.Acum un weekend am ridicat-o de ambele roti si am cuplat cutia....facea de facut dar se auzea prea putin.Am pus pe cineva sa asculte cam de unde vine zgomotu si spunea ca din zona distributie.Ce nu inteleg este urmatoru aspect...face doar cand este sub 10 grade iar cand face imi vibreaza putin bordu in partea pasagerului.In filmare zgomotu apare pe la secunda 17.V-as fi recunoscator daca mi-ati da un sfat cum as putea sa scap de el.Este foarte stresant.Am pus si cateva poze cu masina si cu zona cam de un s-ar parea ca vine zgomotu desi nu cred.


Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj. Pt a vizualiza imaginile ataşate trebuie să vă creaţi un cont şi să fiţi logat


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 10:19 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut , nu am reusit sa descarc filmul . dar descrie putin zgomotul. Ce se intampla trosneste ceva , caraie intra in rezonanta ,cat timp face .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 10:46 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 02, 2009 9:36 pm
Mesaje: 6
Locaţie: Braila
Masina:
Nu se poate descrie....este ceva ca de plastic daca ar fi sa ma gandesc mai bine.M-am uitat pe sub bord,am miscat cate ceva pe acolo..nimic.Nu inteleg de ce face doar cand este frig.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 10:49 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:17 pm
Mesaje: 255
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Poate chiar este de la distributie sau de la accesorii si la frig cauciucul se contracta si de aici sunetul, si la mine la temperaturi mici iarna facea un zgomot de la distributie care trecea dupa vreo 5 minute dupa ce se incalzea cureaua cred eu... :roll:


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 10:53 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Ai incercat sa ti de bord in zona in care auzi zgomot sa vezi daa mai face . A fost inlocuit cumva radiatorul din interior sau parbrizul ?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 10:55 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 02, 2009 9:36 pm
Mesaje: 6
Locaţie: Braila
Masina:
Am impins cu genunchiu si tot se aude..cel mai tare face cand dau cu spatele...cand o tin din ambreiaj si intra ca intr-o rezonanta asa.De inlocuit nu a fost nimic inlocuit..nici parbriz nici radiator...doar filtru de polen(daca e sa vb la interior).


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 11:04 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Langa capacul filtrului de polen e o mufa care ar putea zdrangani ,daca nu e fixata in locul ei . Zgomote identice am intalnit la conductele de aer conditionat si carcasa filtrului de aer care atingea in caroserie si intra in rezonanta .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Lun Mar 02, 2009 11:07 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 02, 2009 9:36 pm
Mesaje: 6
Locaţie: Braila
Masina:
La conducte m-am uitat si le-am urmarit traseu...nu au in ce sa bata....filtru de la motor vine direct pe motor si iarasi nu are in ce sa bata.Stau si ma gandesc daca este cum spui tu de la filtru de polen de ce face doar cand este frig si doar intre 2700 si 3000 rpm.De exemplu daca schimb la 4000 nu se aude nimic.Alti mi-au spus ca s-ar putea sa fie o tabla ceva.Mie de exemplu imi mai scapa niste noxe pe la saxofon(exact sub scut).Mi s-au indoit flansele.Pana la urma le-am indreptat si acum mai scapa doar putin.Doar nu o fi ca imi scapa pe acolo noxe..nu pot spune ca scapa mult...dar mai iese cate-un "abur".


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 3:48 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 02, 2009 9:36 pm
Mesaje: 6
Locaţie: Braila
Masina:
Chiar nu poate nimieni sa-mi spuna de unde vine zgomotu? :(


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fiat Albea
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 4:13 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:17 pm
Mesaje: 255
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Cred ca singurul care poate sa-si dea cu parerea este Florin, dar asa dupa filme mai greu... Cel mai bine este sa ajungi cu ea pe la noi, asa sunt mai multe sanse pentru rezolvarea problemei....Dar e cam complicat intradevar... :?


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 2 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: