[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Pierd Ulei
 

 

 

 

 
 
Acum este Vin Mai 10, 2024 3:43 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pierd Ulei
MesajScris: Vin Mai 18, 2012 9:16 am 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Salut,
Acum ceva timp in urma am avut probleme cu garnitura de chiuloasa, am fost sa o schimbe si mi-a pus-o invers, dupa care mi-a schimbat din nou si rezovat problema. Dar la scurt timp a inceput sa imi picure ulei, mai gaseam din cand in cand sub masina o pata de max 3 cm, pe partea soferului, iar de cateva zile s-a marit si am fost la service s-a uitat 10 secunde si m-a programat peste cateva zile cu schimbarea semeringului palier.
Uleiul este din motor si se scurge pe aparatorea de la cutie si pe tampon(cred) fiind cel mai jos punct.
Intrebarea mea, este posibil sa curga de acolo odata ce nu s-a desfacut partea aia, s-a desfacut doar baia de ulei(mi-a pus silicon), capac si chiuloasa?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierd Ulei
MesajScris: Lun Mai 21, 2012 9:52 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Daca sa montat invers garnitura de chiuloasa si ati mers asa este posibil sa apara uzura la pistoane ,axa cu came si toate angrenajele din partea superioara a motorului . Punand garnitura invers sa opturat gaura de ungere care duce uleiul in partea de sus a motorului . Cel mai bine stati langa ei cand demonteaza cutia de viteza ,daca curge pe la simeringul de palier trebuie demontata si volanta si ar trebui sa vedeti uleiul care vine din zona simeringului .Este foarte probabil sa curga pe la baia de ulei daca nu a fost degresata si etansata bine .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierd Ulei
MesajScris: Lun Mai 21, 2012 5:31 pm 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Da, s-a uzat axa cu came si celelalte, dar a fost schimbata toata partea superioara; asta cu ceva timp in urma(la alt service). Si uleiul a inceput sa picure f putin imediat dupa, iar eu ma indoiesc ca ar fi din zona semeringului, odata ce nu s-a umblat deloc acolo si nici mecanicul nu s-a uitat mai mult de 10 secunde inainte sa imi zica ca e de la semering..
De aceea am cerut o parere avizata, nu vreau iar sa-mi desfaca iar jumatate de masina, sa-mi dea motorul jos si sa nu fie de acolo.
Multumesc.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pierd Ulei
MesajScris: Lun Mai 21, 2012 6:54 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Asta am spus si eu ,este posibil sa nu curga pe la simeringul de palier .Trebuie demontata cutia de viteza nu motorul pentru a fii schimbat . De cele mai multe ori se intampla sa curga pe la baia de ulei sau oringul din chiuloasa care fixeaza bobina de inductie . Doar trebuie sa le spuneti sa verifice cu atentie sa nu demonteze degeaba ca o sa fie ceva de munca si probabil o sa coste ceva operatia .


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: