[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Lancia lybra nedumeriri
 

 

 

 

 
 
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:56 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lancia lybra nedumeriri
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 10:22 pm 

Membru din: Mar Sep 14, 2010 10:07 pm
Mesaje: 2
Masina:
Locatie:
Salut tuturor, am o mare nedumerire , de curand m-am hotarat sa imi schimb batranica (dacia 1310) cu o lancia lybra. Dupa indelungi cautari am gasit cam ceea ce vroiam. Acum intervine problema , modelul gasit este o lybra din 2000 motor de 1.8 benzina. Vanzatorul mi-a spus ca are o problema cu tachetii si ca nu sunt toti "busiti" , spunandu-mi ca acestia costa undeva la 40-50 RON. Problema e ca nu stiu ce ar mai putea sa fie dereglat de la acesti tacheti (imi cer scuze eu si mecanica | | ). Exista vreo problema daca nu ii schimb pe toti? Am inteles ca odata ce se umbla la ei trebuie schimbata si garnitura de chiuloasa pe care am gasit-o pe net la 100 Ron. In principiu as vrea sa stiu daca se merita sa imi bat capul sau sa ma uit dupa alta. Ca idee cam cat ar putea costa manopera la cele enumerate mai sus?
As dori un magazin online cu piese pentru ea pentru ami face o idee despre costurile de intretinere.
ps. La ce anume ar trebuii sa mai fiu atent in momentul in care o sa ma duc sa o vad si aici ma refer la problemele specifice modelului. Va multumesc anticipat


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lancia lybra nedumeriri
MesajScris: Mie Sep 15, 2010 7:47 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Probabil zgomotul provine de la variatorul de faza , si mai putin de la tacheti . Indiferent ca se inlocuieste variatorul sau tacheti nu trebuie inlocuita garnitura de chiuloasa . Piesele necesare interventiei ar fi urmatoarele :
- curea distributie 80 ron
- rola intindere curea distributie 255 ron
- rola ghidare curea distributie 146 ron
- simeringuri ax came 1 bucata 25 ron 1 bucata 40 ron
- garnitura capac chiuloasa 50 ron
- daca se umbla si este cazul este bine de schimbat si pompa de apa 146 ron
- daca este cazul tachet hidraulic 62 ron bucata , numar necesar 16 bucati
- variatorul de faza este undeva la 1200 - 1300 ron
- Manopera 100 euro .
Cam astea sunt piesele necesare pentru remedierea problemei ,si probabil se scade valoarea tachetilor care se defecteaza mai greu si probabil sunt buni .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lancia lybra nedumeriri
MesajScris: Mie Sep 15, 2010 7:07 pm 

Membru din: Mar Sep 14, 2010 10:07 pm
Mesaje: 2
Masina:
Locatie:
Masina are 105000km in germania. Ideea este ca eu sunt la ~500km de unde este vanzatorul iar acesta a spus ca nu o face el pentru ca nu are timp iar eu nu stiu cum sa fac ca sa ma duc si sa vad ca are toate cele enumerate mai sus nu as luao decat daca ii scade din pretul masinii ... Iar sa imi spuna ca daca o vreau asa daca nu bine iar nu imi convine sa ma duc jumatate din tara pentru a vedea o masina. Inca ceva pentru a vedea daca e de la variator si nu de la tacheti se vede pe diagnoza sau trebuie desfacut motorul. Cam cat dureaza sa vada de la ce anume e ?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lancia lybra nedumeriri
MesajScris: Mie Sep 15, 2010 8:18 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
La diagnoza nu se vede fiind o problema mecanica . Asta ramane la aprecierea meseriasului care trebuie sa aibe auzul foarte fin si sa faca o diagnosticare cat mai corecta . Indiferent ca sunt tachetii sau variatorul costurile reparatiei sunt cam la fel.


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  

cron