[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Scartait frana
 

 

 

 

 
 
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:06 am





 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Scartait frana
MesajScris: Dum Apr 21, 2013 10:55 am 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Imi scartie f tare cand actionez frana putin mai tare, sunetul se aude si daca masina este pe loc. Am dat taburul jos dar nu am reusit sa-mi dau seama de unde vine, sabotii nu agata nicaieri.
ms


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scartait frana
MesajScris: Dum Apr 21, 2013 3:54 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Trebuie sa demontati tamburii dupa care scoateti arculetele care tin sabotii de taler sau i departati cu o surubelnita de taler .Trebuie sa bagati putina vaselina in spatele sabotilor pe partea metalica 9 intre sabot si taler ) si scapati de scartait .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scartait frana
MesajScris: Lun Apr 22, 2013 8:20 am 

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:17 pm
Mesaje: 37
Masina:
Locatie:
Am intampinat o problema sau este posibil sa fi facut eu o prostie.
Cu tamburul dat jos am tras frana de mana si am observat ca daca apas pedala chiar daca nu se misca sabotii tot scartie, cumva in spate parca ar veni de la conducte.
Dar problema a venit ca dupa ce am dat drumul la frana de mana, sabotii nu au mai revenit, capetele lor nu mai ating pistonasele(sunt distantate cu aproape 1 cm) si nu mai pot pune tamburul inapoi.

multumesc


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scartait frana
MesajScris: Mar Apr 23, 2013 9:49 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Sigur ati facut o prostie , fara tamburi nu trebuie sa apasati sau trageti frana . In momentul cand actionati frana si tamburii sunt demontati pistonasele din cilindrii pot sarii afara neavand unde sa se opreasca .Probabil in momentul cand ati apasat frana autoreglajele sau departat pentru a compensa spatiul liber intre sabot si tambur ,acesta fiind scos automat sau extins la maxim . Sunt 2 modele de reglaje ; unul pe sabot ,un fel de rotite care lucreaza una peste alta sau un reglaj care este montat intre saboti in partea de sus .Reglajul trebuie dat la minim si reglat dinte cu dinte pana tamburul intra cat de cat fest fara a se bloca . Daca urmati pasii de mai sus acum nu va durea capul :))


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  

cron