[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
 

 

 

 

 
 
Acum este Sâm Iun 01, 2024 3:34 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Joi Apr 07, 2011 10:16 am 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Buna ziua, trebuie sa schimb la masina mea (Stilo, motor 1.6, an 2001) bucsele de la bascula/brat si bieletele stabilizatoare antiruliu.
Deoarece trec printr-un moment financiar critic sunt nevoit sa fac singur aceasta operatiune, de aici in colo am nevoie de ajutorul vostru.
Am garaj, am rampa, trusa de scule.......insa as avea nevoie de cateva detalii in schimbarea bucselor de la brat, din cate am inteles si observat bieletele stabilizatoarele antiruliu se schimba usor.
P.s dupa schimbarea acestor piese este nevoie sa se faca si geometria/unghiul de fuga?
Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti scoate din acest impas.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Joi Apr 07, 2011 5:27 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Pentru bieletele antiruliu aveti nevoie de o cheie de 16 sau 17 depinde ce piulita sa folosit si un papagal pentru ca este posibil sa nu se desfaca piulita la bieleta .Daca se invarte cu tot trebuie sa impingeti burduful dupa bieleta si sa tineti fixat cu un papagal pana desfaceti piulita . Verificati inainte bieletele dupa masina unele modele au un locas pentru a tine contra cu o cheie ,altele au locas pentru imbus de 5 in partea din fata si altele nu au de nici un fel :lol: .Daca tot nu reusiti trebuie taiate cu flexul sau cu o panza de bomfaier .
Va recomand sa inlocuiti bascula completa ,am intalnit bucsi montate care au sarit din locasul lor , si pivotul nu este demontabil . Singura mentiune la bascula inainte sa montati pivotul in fuzeta cu suruburile din spate slabite puneti bascula orizontal si strangeti suruburile din spate , dupa care montati si partea din fata unde vine pivotul . Sau puteti strange pivotul si cele 2 suruburi din spate le puteti strange cu masina pe roti .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Joi Apr 07, 2011 6:28 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Ms frumos Florin, ca de obicei tu esti scaparea mea. Dupa cum am spus si mai sus trec printr-o situatie financiara destul de grea asa ca oricat as vrea nu am de unde cumpara doua brate noi, cel putin nu momentan.......plus ca deja am cumparat bucsele.
Totusi imi poti explica cum le pot schimba te rog? Si inca ceva, este necesara refacerea geometriei dupa schimbarea acestora?
Ms mult.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Joi Apr 07, 2011 7:09 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Pentru inlocuirea bucsilor este nevoie de o presa sau o menghina mai mare si niste tubulare la dimensiunea bucsilor sau un dispozitiv cu care sa puteti depresa si presa bucsile . Ceva de genul o tubulara mai mare decat bucsa se pune pe o parte a basculei si pe cealalta parte o tubulara care sa treaca prin locasul bucsei , se preseaza sau se strange in menghina si o sa impinga bucsa in tubulara mare . Nu este nevoie de geometrie ,la acest model se regleaza doar paralelismul doar in cazul in care se umbla la bielete de directie sau cap de bara . Doar sa tineti cont cum scoateti bucsa din spate cea mai mare ,sa montati bucsa noua in aceeasi pozitie .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Joi Apr 07, 2011 7:43 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Iti multumesc din suflet Florin, sa iti dea D-zeu sanatate. Tot timpul m-ai scos din situatie. Cand prind o zi frumoasa ma apuc de treaba tinand cont de sfaturile tale, daca intampin probleme voi reveni :D , sper sa nu te stresez.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Sâm Apr 09, 2011 2:42 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Florin revin cu o intrebare, cineva ma sfatuit sa pun putina vaselina pe bucse ca sa le bag mai usor.
E ok asa, sau individul nu avea de cine sa rada :mrgreen:


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare bucse si bielete stabilizatoare.
MesajScris: Sâm Apr 09, 2011 5:12 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Daca le ungeti cu vaselina vor intra mai usor si probabil se vor strica foarte repede . Vaselina ataca cauciucul ,doar daca vreti sa ungeti cu o vaselina speciala pentru cauciuc ,in rest nu va recomand .Mai bine folositi niste sapun dizolvat in apa ,asta macar se usuca si gata nu ataca componentele ...si nu costa nici mult .


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: