[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - bataie roata dreapta fata
 

 

 

 

 
 
Acum este Joi Mai 02, 2024 1:45 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Joi Iun 09, 2011 7:38 am 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Buna Florin, sper sa ma poti ajuta si de data asta cum ai facut-o mereu.
Bun, in urma cu ceva timp am fost la mecanic din cauza ca aveam niste zgomote urate pe fata, a verificat mecanicul toata masina si a zis ca trebuie schimbate bucsele de la bascula si bieletele antiruliu.
Am schimbat (tot cu ajutorul tau) bucsele si bieletele antiruliu, zgomotul a disparut in proportie de 90%......acum observ ca pe partea dreapta se mai aude ceva si nu imi pot seama ce e.

Cand merg pe drum denivelat, unde asfaltul este in "valuri' acolo se aude cel mai tare, face ceva de genul "trosc", ai impresia ca se rupe ceva.....in schimb asa prin oras nu prea se aude.
Am verificat fiecare roata pe cric si nu am observat nici un joc......o ideee ceva te rog mult?
Ce ar putea fi si cum sa verific eu acasa? ma gandesc sa nu fie flansa de la amortizor.
Ms frumos de viitoarele sfaturi Florin


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Joi Iun 09, 2011 12:46 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Revin cu noutati Florin.
M-am interesat putin cum se testeaza flansa si am dat fuguta la masina si am observat ca intradevar de acolo e problema.
Cum am verificat:
1) cu masina normala cu rotile pe asfalt, am pus o mana pe capul amortzorului si cu cealalta am facut balans sus-jos. Am observat ca amortizorul nu era rigid ci se simtea cum se misca, avea un joc (nu stiu cum sa explic corect), in schimb in partea stanga nu se simtea nimic cand balansam masina.
2) am miscat de capul amortizorului si la fel, se misca are un joc cand tragi de el.....in partea din stanga nu se clinteste din loc.

Acum as avea cateva intrebari:
- sa schimb si rulmentul sau doar flansa?
- imi recomanzi ceva anume? sa merg pe ceva low cost la 50-60 ron sau sa merg pe Lemforder de ex la 150 ron
- dupa montarea flansei este necesar sa se refaca geometria?
Si daca nu iti cer prea mult cateva sfaturi cum sa demontez/montez flansa.
Multumesc mult!


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Joi Iun 09, 2011 4:35 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Trebuie sa verificati cu atentie sa nu aibe joc in tija amortizorului ,In acest caz trebuie inlocuit si amortizorul . Incercati sa verificati si caseta de directie ,ridicati masina pe capre si trageti sus jos de bieleta de directie pe partea dreapta .
Pentru schimbarea flansei de amortizor trebuie sa demontati roata frecati bine cu o perie de sarma cele 2 suruburi care trec prin amortizor in partea de jos ,dupa ce ati curatat bine le desfaceti ,va trebuie o cheie de 15 si una de 17 ,demontati si bieleta antiruliu doar partea care vine fixata pe amortizor cu o cheie de 16 sau 17 depinde de piulita si la final desfaceti piulita de sus cu o cheie de 19 .In felul asta ati demontat ansamblul amortizor dupa masina ,in contunuare aveti nevoie de o presa pentru a comprima arcul si cam atat .Dupa ce sa comprimat arcul demontati cu o cheie de 27 piulita care tine flansa si o inlocuiti ,la montare respectati operatia inversa . Va recomand ceva de calitate sa nu umblati prea des la ele . Mare grije la suruburile de la amortizor cele 2 de jos ,de multe ori se gasesc foarte gripate dupa ce le scoateti curatatile bine cu jmirghel si datile cu vaselina .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Joi Iun 09, 2011 6:10 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Ms florin, am sa dau jos amortizorul sa scot flansa sa ma uit la ea sa vad in ce stare e, si o sa verific si cele spune de tine.
Insa nu stiu cum sa verific sa nu aiba joc in tija amortizorului.....imi explici putin te rog cum pot verifica acest lucru?
Cu caseta de directie am inteles cum se face.
Ms frumos si scuza-ma daca te deranjez cu intrebarile mele de incepator :roll:


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Joi Iun 09, 2011 6:47 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Cand scoateti flansa dupa amortizor scoateti si arcul ,tineti cu o mana partea de jos a amortizorului si cu cealalta mana miscati tija amortizorului stanga dreapta .Daca are joc poate sa bata si el , dupa aceasta verificare apasati tija in jos si urmariti in cat timp se ridica ,bine ar fi sa se ridice in peste 20 de secunde dar sa se ridice constant .Daca impingeti tija amortizorului si ramane jos amortizorul trebuie inlocuit .Spor la treaba .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bataie roata dreapta fata
MesajScris: Vin Aug 19, 2011 3:47 pm 

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 3:19 pm
Mesaje: 27
Masina:
Locatie:
Buna Florin, revin cu un mic upgrade. Abia astazi am reusit sa schimb flansa de la amortizor pe dreapta, intradevar asta era problema....era pur si simplu rupta de tot cea veche.
Bun, am urmat sfatul tau si am facut si testul amortizorului........tija amortizorului nu are nici o bataie, e ok din punctul asta de vedere.
Dar......am apasat amortizorul maxim in jos si nu se ridica deloc, ramanea acolo nemiscat........l-am tras si in sus la maxim si am vazut ca, cobora usor.
In acest caz mai este bun sau nu amortizorul? Unde imi recomanzi sa fac un test de amortizoare? La statile ITP e ok?
Ms frumos.


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  

cron