[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - zgomot motor Barchetta
 

 

 

 

 
 
Acum este Sâm Mai 11, 2024 1:35 pm

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Sâm Iun 18, 2011 7:49 pm 

Membru din: Sâm Iun 18, 2011 7:38 pm
Mesaje: 5
Masina:
Locatie:
Buna ziua

Am un zgomot la motor cand decelerez.Atata timp cat apas pe acceleratie este OK.Daca slabesc un pic acceleratia apare un zgomot metalic.Poate sa-mi spuna cineva de unde e? Trepidatii sau alte zgomote de fond (tabla , tampon , esapament.,etc)nu este sigur.Din motor se aude !!!
multumesc pentru un eventual raspuns


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Sâm Iun 18, 2011 9:18 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Incercati sa puneti pe cineva sa accelereze si ascultati de unde vine zgomotul ,Daca se aude din partea dreapta sus trebuie inlocuit variatorul de faza . Daca ne dati mai multe detalii incercam sa identificam de unde provine zgomotul ,trebuie macar sa identificati cat de cat zona ,sus ,jos ,lateral ,in spatele motorului si asa mai departe .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 4:21 pm 

Membru din: Sâm Iun 18, 2011 7:38 pm
Mesaje: 5
Masina:
Locatie:
Salut

Am mai ascultat motorul dimineata si ...surpriza!!..Am gasit un fir rupt de la o cupla cu 3 fire care duce la un senzor (undeva sub alimentare).Am mai citit pe net si ar fi un senzor de socuri (cred).M-am plimbat cu masina dupa ce am lipit firul,si parca a mai disparut din zgomotul ala care aparea cand nu acceleram.Parca il mai aud un pic cand rulez cu viteza mica printre blocuri.
Zgomotul ar proveni din partea stanga deasupra cand ma uit la motor ,unde e cureaua de trasmisie.Oricum as vrea sa intreb cat costa acest variator de schimbat ?(piesa si manopera).

Mai am o chestie..nu merge vitezometrul.este posibil sa fie senzorul stricat? Acesti senzori se strica?(masina e din 1995 !)
multumesc


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Lun Iun 20, 2011 2:16 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
In partea stanga cum priviti motorul este variatotul de faza care probabil este destul de uzat .Manopera pentru inlocuire variator faza 100 euro si mai este necesar de inlocuit si distributia sau cel putin cureaua de distributie . Variatorul este destul de scump cred ca vreo 350 euro .Puteti incerca cu un chit de reparatie variator original care costa in jur de 20 -25 de euro .Am montat cateva chituri de reparatie si au dat rezultate bune .
Pentru problema cu vitezometrul trebuie verificat senzorul dupa cutia de viteza sau daca are ABS este posibil ca informatia sa vina din centrala de ABS .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 4:18 pm 

Membru din: Sâm Iun 18, 2011 7:38 pm
Mesaje: 5
Masina:
Locatie:
Multumesc pentru raspuns , deocamdata.Ca si timp, daca vin la dvs terminati intr-o zi?(distributia+acel kit)


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: zgomot motor Barchetta
MesajScris: Dum Mai 12, 2013 3:00 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Daca nu sunt alte probleme dureaza cam 4 -5 ore .Salut .
Subiect ridicat ultima oară de romanschi Dum Mai 12, 2013 3:00 pm.

Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: