[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Probleme ambreaj Alfa 166
 

 

 

 

 
 
Acum este Vin Mai 10, 2024 2:09 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme ambreaj Alfa 166
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 3:19 pm 

Membru din: Mar Mar 03, 2009 1:57 pm
Mesaje: 1
Salut! Am o Alfa Romeo 166 2,0 i, 110kw, 150 CP, din anul 2003.
Voi fi foarte scurt in speranta rezolvarii problemei mele.
In timpul mersului, pe la viteza de 150-160km/h chiar si mai mult, am observat de ceva timp ca am un puternic miros in habitaclu de pneuri incinse.
Am fost cu masina la mecanic care a verificat-o din toate punctele de vedere, dar nu a gasit nimic, masina fiind ok. O explicatie pe care mi-a dat-o a fost ca ar fi discul de ambreiaj.
Nu stiu daca are prea mare importanta, dar am mai observat ca pedala de ambreiaj nu mai este la fel de moale ca inainte ci este mai tare si nu stiu de ce.
In rest, masina se comporta excelent, si are un sprint nemaipomenit.
Poate reusiti sa-mi dati o sugestie viabila in speranta ca voi scapa de acest mic inconvenient.
Apropo....in legatura cu navigatia......stie cineva de unde as putea sa procur un cd cu harta romaniei sau poate chiar doar a Europei dar care sa mearga la sistemul instalat de fabricant pe Alfa?

Va multumesc anticipat!


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 4:09 pm 
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:17 pm
Mesaje: 255
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Locatie:
Salut fabrizzio_19 am impresia ca nu exista harta Romaniei pentru navigatia originala de pe Alfa 166. (nu este nici o harta a Romaniei pe navigatia originala de la alfa din cate stiu eu.)


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ambreaj Alfa 166
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 8:37 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut , intai trebuiesc verificate eventuale pierderi de ulei la nivelul arborilor de echilibrare , care la partea dinspre cutia de viteza au 2 doape . Unul se afla in interiorul carcasei de ambreaj celalalt deasupra . Aceste pierderi de ulei daca exista este posibil sa ajunga pe discul de ambreaj si sa creeze un miros neplacut , poate sa patineze etc . In principiu cand se intareste pedala de ambreaj este un semn ca placa de presiune ca si durata de viata se apropie de sfarsit . In mod corect la astfel de interventie se inlocuieste tot setul placa disc rulment si ulei cutie .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ambreaj Alfa 166
MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 5:18 pm 

Membru din: Dum Feb 01, 2009 11:19 pm
Mesaje: 32
Locaţie: Bucuresti
Masina:
Salut,
Ai rezolvat problema? Si daca da cat te-a costat? Intreb pt ca si la mine de la o vreme e destul de tare pedala de ambreaj.
Mersi!



_________________
Alfa 147 1.6 120 cp 2004
Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: