[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Zgomot /carait la virare
 

 

 

 

 
 
Acum este Joi Mai 09, 2024 4:43 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Vin Iun 15, 2012 10:08 pm 

Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:12 pm
Mesaje: 54
Masina:
Locatie:
Salutare,

Mai de curand am o problema la Bravo-ul meu din '98 1.4 12v:
La viteza mica sau cand masina sta pe loc sau la viteze mici si iau viraj ( mai ales spre dreapta ) se aude un zgomot, un carait care seamana ca o garnitura/bucsa de cauciuc care freaca pe uscat un fier.
Nu se aude decat cand masina e cu rotile pe pamant.
In timp ce iau iau viraj concomitent cu zgomotul se simte si o mica vibratie in volan.
Zgomotul dispare daca ploua.

Care ar putea fi cauza? cat m-ar costa sa imi diagnosticati problema?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Vin Iun 15, 2012 10:40 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Cel mai probabil rulmentul de la flansa de amortizor este uzat . Puteti verifica foarte simplu ,bagati mana pe amortizor sau arc si puneti pe cineva sa ia viraj stanga dreapta usor ,daca se simte vibratia treaba este clara .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Vin Iun 15, 2012 10:58 pm 

Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:12 pm
Mesaje: 54
Masina:
Locatie:
Asta banuiam si eu, de asta am dat jos amortizorul din dreapta si rulmentul avea un mic joc, dar am considerat ca este ok pentru ca nu se invarte prea mult ( cateva grade )

Pe cel din stanga nu l-am mai scos.. doar i-am bagat niste vaselina pe sus ( pentru ca cel de pe dreapta era aproape uscat)

( eu banuiesc zgomotul ca vine din stanga)
Care este cel mai des defect la acest rulment? se sparge/ se sparg bile ? Sau doar joc, lipsa lubrifiere?


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Sâm Iun 16, 2012 8:55 am 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
In timp se curata vaselina de la apa ,mizerie ,frig se usuca de la caldura etc. Dupa ce ramane fara vaselina incepe sa faca zgomot si usor capata joc ,acest joc se mareste in timp si poate duce la spargerea rulmentului .Pana ajunge sa se sparga rulmentul apar aceste semne de vibratie in volan ,zgomot la viraje ,zgomot la denivelari .Incercati sa bagati vaselina la ambele flanse si vedeti daca mai face acest zgomot .


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Sâm Iun 16, 2012 9:01 am 

Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:12 pm
Mesaje: 54
Masina:
Locatie:
Iti multumesc pentru informatii.
Voi reveni cu detalii dupa ce voi completa cu vaselina.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Sâm Iun 16, 2012 3:59 pm 

Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:12 pm
Mesaje: 54
Masina:
Locatie:
Azi am fost la masina.. am uns mai bine cu vaselina si ulei rulmentii.
Am stat afara sa aud de unde vine zgomotul in timp ce cineva misca de volan..
zgomotul vine de undeva chiar la nivelul rotii ( deci nu de sus de la rulment), nu imi pot da seama daca vine de la pivot sau dinspre directie.

P.S. foarte enervana melodia care canta pe fiecare pagina noua pe care o deschid.


Neconectat
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zgomot /carait la virare
MesajScris: Sâm Iun 16, 2012 7:59 pm 

Membru din: Sâm Ian 31, 2009 3:51 pm
Mesaje: 1216
Locaţie: BUCURESTI
Salut ,
Intradevar se mai intampla sa ramana fara vaselina la pivot sau capatul de bara si sa faca zgomot .Cel mai simplu de verificat de unde vine zgomotul este sa depresati capatul de bara ,il verificati manual sa vedeti daca face zgomot dupa care rotiti si de fuzeta pentru a verifica daca face zgomot si pivotul .Daca depistati de unde se aude trebuie sa scoateti usor burduful de cauciuc care este fixat cu o siguranta metalica (un inel otelit) curatati bine bagati vaselina si miscatil pana zgomotul dispare . Puneti burduful la loc cu atentie sa nu se sparga si gata treaba .
Daca va deranjaza melodia o sa o scoatem ,multumim pentru sugestie .Asteptam vesti bune.


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: