[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
• Vezi subiect - Problema ambreiaj Fiat Sedici
 

 

 

 

 
 
Acum este Sâm Mai 04, 2024 11:52 am

Ora este UTC + 2





 Pagina 1 din 1 [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema ambreiaj Fiat Sedici
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 1:46 pm 

Membru din: Sâm Feb 01, 2014 11:46 am
Mesaje: 1
Masina:
Locatie:
Tara de origine: Romania
Salut, problema este ca ambreiajul patineaza, dar sa incep intai cu un scurt istoric

De noua, la plecarea de pe loc dadea sa moara motorul, apasam ambreiajul dupa ce incepea sa se miste un pic si il ridicam imediat. Eram coborat de pe o Dacie obosita si am zis ca nu stiu eu sa merg cu ea asa ca nu am fdat importanta. Mai tarziu am observat ca si alte persoane care vroiau s-o incerce aveau dificultati, si m-am bucurat ca nu e prostia mea atat de mare, insa nu m-am gandit mai departe. Astfel, schimbat ambreiajul pe la aprox 20.000, aceleasi simptome - s-au schimbat: rulment, placa presiune, disc, toate Luk. Atunci am zis ca masina fusese condusa mai sportiv o vreme, tractasem de vreo 3 ori alte autoturisme, desi in cartea ei scrie ca nu tracteaza si nu poate fi tractata. Mi-am asumat vina si am injurat printre dinti cand am vazut preturile exagerate ale pieselor, raportat la calitatea lor. De atunci, lovit fiind si de criza si noul statut de familist, masina nu a mai vazut nici tractari, nici mers sportiv. Cand am luat-o de la service mergea in suturi la relanti, insa accelera usor cum nu o mai facuse de mult. Dupa cateva saptamani, la intrarea pe o strada secundara foarte ingusta o tineam din ambreiaj si s-a auzit un zgomot facut, zic eu, de discul care agata pe o portiune, scapa, agata iar. In urma incidentului si-a mai pierdut din avantul la accelerare, insa nu am putut demonstra ca patineaza nici prin acceleratie brusca sau plecare de pe loc fara acceleratie si frana de mana trasa. La zapezile de zilele astea a cedat din nou... aproape de implinirea a 40000 de km. Banuiesc ca ar fi de vina volanta, cand au desfacut-o au zis ceva ca ar fi uzata, mi-am inchipuit ca avea urme de frecare, insa dupa discutiile cu ei legate de faptul ca a durat mai mult de 2 sapt s-o faca cu toata spaga si piese aduse deja de mine imi spuneau ca nu se desfac suruburile nu am dezvoltat subiectul volantei ca nu ma mai tineau nervii si nici buzunarul. Acum am citit despre nenorocirea asta de volanta ca ar fi cu masa dubla ceea ce o face mai scumpa si mult mai putin fiabila, iar rulmentul este incorporat cu receptorul hidraulic al ambreiajului ceea ce il face atat de scump. Ca sa adune la starea enervarii mele, nu am gasit pe nici un site volanta pentru modelul 1.6 16v benzina 4x4 nici macar pt 2x4, se gaseste insa pt dieselul de 1.9 deoarece este folosita si la opel.

Sincer... as opta pentru o volanta simpla. Exista asa ceva pentru masina asta? Daca nu, exista posibilitatea montarii alteia mai mari/eficiente?


Neconectat
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
 Pagina 1 din 1 [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la: